logo

"Nekünk kell a változássá lenni, amit a világban látni akarunk."

Mahatma Gandhi

Egyesületünk elnöke a világjárvány okairól és várható következményeiről
2020. 03. 23.

"Nem vagyok a téma szakértője, így nem tisztem megítélni a koronavírus járvány ellen hozott hazai és nemzetközi intézkedések indokoltságát és hatékonyságát. Az egészségügyi, környezeti és gazdasági következmények nehezen előrejelezhetőek, bár valószínűleg drasztikus globális változásokat fognak előidézni. Szerintem ott lesz a legkevésbé érezhető változás, ahol egyébként is katasztrofális a helyzet, így talán ott észre sem veszi az átlagember a negatív következményeket.

Néhány napja érkeztem haza barátommal a Kongói Demokratikus Köztársaságból. Az az ország hírhedt az életveszélyes fertőzések jelenlétéről. Sajnos létező probléma az instabil politikai berendezkedés, a háborús konfliktusok és a rossz alapokon nyugvó gazdaság. Mindezen problémák és kihívások ellenére az emberek próbálnak boldogulni, és a súlyos hiányosságok és európai szemmel extrém sajátosságok ellenére is a lakosság java része képes felnevelni a gyerekeit, és sok esetben taníttatni is tudja őket. Ebből a szempontból biztos, hogy példát vehetnénk az ott élők tenni akarásáról, szívósságáról és hitéről.

Nem szabad elbagatellizálni az elmúlt időszak világjárványait. Itt nem kizárólag a COVID-19-ről beszélek, hanem a SARS, H1N1, Ebola és a HIV terjedéséről is. Az imént felsorolt betegségek csak a jéghegy csúcsai. Meggyőződésem, hogy sokkal több, és gyakran sokkal veszélyesebb betegségek árasztják el a Földet évről évre, napról napra. Kizárólag az információhiány és a tudatlanságunk az oka, hogy nem rettegésben éljük az életünket, hiszen ha komolyan belegondolunk abba, hogy a jelenlegi életvitelünknek milyen következményei lesznek, akkor nem kell zseninek lennünk, hogy belássuk: a berendezkedésünk fenntarthatatlan.

A bolygóból csináltunk egy hatalmas szennyvíztárolót és egy hatalmas szeméttelepet. Okádjuk a légkörbe a legcifrább füstöt, amit még az őskori vulkánok sem tudtak produkálni. A fény- és zajszennyezést nem is tartjuk komoly károkozónak, hiszen „szerintünk” a többi probléma sokkal durvább. Közben csodálkozunk, hogy a mocsokban fertőzések ütik fel a fejüket. Több ezer, esetenként több tízezer kilométerről importáljuk az alapvető élelmiszereket, gyakran mondvacsinált kontrollal, hiszen a túlzott óvatosság lassítaná a gazdasági növekedést. Emberek milliói utazzák keresztül-kasul a világot minden évben turistaként, vendégmunkásként, üzletemberként vagy a háború és a nyomor elől menekülőként. Eddig a fő szempont a gazdaságosság volt. Valószínűleg ennek hamarosan vége szakad. Új alapokra kell helyeznünk a társadalmi berendezkedéseket.

Fontos kijelentenem, hogy én sem a bűntelen bölcs felsőbbrendűségével hirdetem az igét. Érdekelt voltam és vagyok a nemzetközi kereskedelemben. Sok országot és földrészt meglátogattam már szórakozásból, hivatástudatból vagy megélhetési okokból. Olyan vagyok, mint az a kábítószerfogyasztó, aki már felismerte, hogy új útra kell térnie. Így talán hitelesebb vagyok, mint az, aki úgy ragaszkodik a változtatáshoz, hogy igazából nem is találkozott személyesen a globális kihívásokkal.

Úgy gondolom, hogy eljött az ideje a „VALÓDI GLOBALIZÁCIÓNAK” és a „HOLISZTIKUS FEJLŐDÉSNEK”. A „valódi globalizáció” – ellentétben a jelenlegi globalizációval - azt jelenti, hogy ne a mások kihasználása, elnyomása által tegyünk szert anyagi haszonra, esetleg politikai, vallási hatalomra, hanem keressük az együttműködési pontokat, és csillapítsuk a konfliktusokat a Földön. Hosszú távon csak az éri meg, ami mindenkinek előnyös. Egyesek megszedik magukat a háborúkból, mások az ellopott ásványkincsekből, valaki az embercsempészetből, valaki az embercsempészet elleni harcból, végül mégis sokkal nagyobb a gazdasági, és főként az erkölcsi veszteség, mint amennyit összeharácsolnak az egyes érintettek.

Kötelességünk összehangolni, harmonizálni az egyes államok és államalakulatok törvényeit, gazdasági mechanizmusait.

Kötelességünk az emberek számára létfontosságú cikkek helyben történő előállításának támogatása. Ezzel csökkentjük a környezeti terhelést, az emberek kiszolgáltatottságát, az élelmezés és élelmiszerbiztonság ellenőrizhetőségét. Így lassíthatjuk, sőt, elkerülhetjük a fertőzések, mérgezések globális problémákká alakulását.

Kötelességünk ellenőrizhetővé tennünk és ellenőriznünk az utazók egészségi állapotát (beleértve a mentális egészséget is), így csökkenhet a fertőzések terjedésének üteme, és a gyermekeinkre veszélyes agymosottak és pszichopaták kiszűrésének hatékonysága is javul.

A modern high-tech rendszerek segíthetnek a fenti célok elérésében.

Persze a XX. és XXI. századi attitűdök mellett az új rendszer könnyen vezethet visszaélésekhez. Egész emberiséget kontrolláló diktatórikus rezsimek alakulhatnak ki, amennyiben nem helyezünk kellő hangsúlyt a „holisztikus fejlődésre”. A „holisztikus fejlődés” lényege, hogy nem egy ideológiát, vallást, katonai hatalmat, vagy a pénz istenítését helyezi előtérbe, hanem megpróbál minden aspektussal számolni, amikor fejlesztésről van szó. A „valódi globalizáció” nem törölné el az önrendelkezés és a függetlenség jogát, sőt, a jelenlegitől is jobban kiterjesztené. A pénz rémuralma végre megszűnhet. Ez korántsem jelenti azt, hogy ezek után nem lesz szükségünk pénzre. Ahogyan üzemanyag nélkül nem működik az autó, ugyanúgy pénz nélkül nem működik a jelenlegi gazdaság. A pénz fontos eleme a gazdasági életünknek, de talán eljutunk odáig, hogy ne ez legyen a legfontosabb.

Összegezve:

  • új alapokra kell helyeznünk a gazdasági és társadalmi berendezkedésünket,
  • sokkal önellátóbb berendezkedésre van szükségünk,
  • össze kell hangolnunk az egyes országok és régiók törvényeit és gazdaságpolitikáját,
  • egymás kizsákmányolása helyett az egymással történő együttműködésekre kell építenünk,
  • ellenőrizhetővé kell tennünk az árucikkek és személyek mozgását úgy, hogy az önrendelkezéshez és a függetlenséghez való jog ne sérüljön, sőt, kiteljesedjen,
  • holisztikusan kell fejlődnünk, tehát nem áldozhatunk fel fontos erkölcsi, természeti, esetleg egyéb értékeket azért, mert azok gazdasági vagy politikai okokból rövid távon előnyösnek tűnnek.

Bízom abban, hogy amikor túljutunk a koronavírus okozta sokkon, nem fogunk hátra dőlni és folytatni ott, ahol abbahagytuk. Fogjuk fel ezt egy intő jelnek, és változtassunk végre – ha nem magunk, akkor a szeretteink érdekében."

- dr. Juhász Péter Gergő

kapcsolat

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérdése van? Írjon nekünk és mi 24 órán belül felvesszük Önnel a kapcsolatot!

Elérhetőségeink

Földkelte Kulturális és
Környezetvédelmi Egyesület

4600 Kisvárda
Toldi Miklós Utca 29.
Hungary

Tel.: +36 70 775 9282

E-mail: foldkelte@gmail.com

Adószám: 18816154-1-15

© 2019-2024 www.planetrise.org | adatkezelési tájékoztató powered by
logo
adományozás bemutatkozás hírek Mit teszünk Önkéntes programok Mit tettünk tagok Fotók videók kapcsolat