Csaba tagtársunk beszámolója a kenyai Strathmore-i Egyetemről, Nairobiból

2022.02.04

Kedden délelőtt 10:20-kor érkeztem helyi vezetőmmel, Nasir Abdul Dahim-mal az iLabAfrica Kutató és Fejlesztési Központba, ami a nairobi Strathmore Egyetemen van. 

Az alábbiakban közöljük Szeremley Csaba tagtársunk, a Biztonságtudományi Doktori Iskola PhD hallgatójának beszámolóját a kenyai Stratford Egyetemről, Nairobiból:

"Kedden délelőtt 10:20-kor érkeztem helyi vezetőmmel, Nasir Abdul Dahim-mal az iLabAfrica Kutató és Fejlesztési Központba, ami a nairobi-I Strathmore Egyetemen van. Eredetileg témavezetőmmel, a Földkelte egyesület elnökével dr. Juhász Péter Gergővel együtt jöttem volna, de őt a Covid-fertőzés megakadályozta az utazásban. 

Érkezésemkor Farkas Richárd, a magyar nagykövetség új munkatársa tett épp látogatást Dr. Joseph Sevilla és csapatánál. Farkas úrral váltottunk néhány mondatot, aki ezután elhagyta a helyszínt. Ezt követően egy kerekasztal beszélgetésen vettem részt, ahol résztvevők bemutatkoztak, és elmondták, hogy mivel foglalkoznak. Később Dr. Sevilla beszélt az intézetről, mely egy különálló, informatikával, biztonságtudományokkal foglalkozó egység az egyetemen belül. 

Az Intézet a hallgatók képzésén kívül foglalkozik céges üzleti tanácsadással, szoftver fejlesztéssel, továbbá több kormányzati projektet koordinál (mint például Covid-adatgyűjtő szoftverek és -rendszerek fejlesztése, -futtatása, vidéki adatgyűjtő és egészségügyi projektek bonyolítása). Egy lokális, sikeresen működő start-up programjuk az egyik helyi bank által finanszírozott "Mutasd be az üzleti ötleted Péntek" elnevezésű segítségnyújtó, fejlesztő program, ahol szakértők és befektetők előtt bárki lehetőséget kap (előzetes internetes szűrés után), hogy bemutassa az üzleti ötletét. Nők és női csapatok előnyben vannak. Az Intézet több külföldi egyetemmel (pl. norvég, német, angol intézményekkel) dolgozik együtt.

Az utóbbi időben az Óbudai Egyetemmel történt kapcsolatfelvétel, mely alapján komoly kilátások mutatkoznak a további kooperációra. Én magam is bemutatkoztam, kiemeltem a Biztonságtudományi Doktori Iskolát és az Afrika Kutatóintézetet. Elmondtam, hogy keressük azokat az egyetemi partnereket, akik nyitottak közös kutatások lebonyolítására, projektek megvalósítására; valamint külföldi diákok számára ösztöndíjas képzési lehetőséget is tud az Egyetem nyújtani a PhD, valamint mester képzéseken is. Bemutattam az Egyetem humanitárius műveletek menedzsment képzését is."

Csaba kenyai programja a Földkelte Kulturális és Környezetvédelmi Egyesület és az Óbudai Egyetem Biztonságtudományi Doktori Iskolájának Afrika Kutató Intézete támogatásával valósul meg.